DOSTĘPNE W CHODZĄ SŁUCHY STORE

1A1A1A1A

Cinemon

adadad

Cinemon to rockowe trio założone pod koniec 2004 roku w Krakowie. Przez 15 lat przebyli długą drogę od progrocka, skomplikowanych form i dziesiątek dźwięków do garażu, prostoty i trzech akordów. Mimo mocnego osadzenia w tradycyjnych brzmieniach Seattle lub, nawet dalej, lat siedemdziesiątych, z każdą płytą konsekwentnie wydeptują własne muzyczne ścieżki.

cinelogo trans 

Mimo tego, że pierwsze lata działalności były raczej burzliwym okresem formatywnym (częste zmiany zarówno instrumentarium, jak i składu), wykreował się trzon zespołu, który utrzymuje się do dziś - Michał Wójcik (gitara, wokal, teksty, produkcja) i Kuba Pałka (perkusja, wokal, poligrafia). Również początkowa idea pozostaje niezmieniona - zespół miał realizować chimeryczne pragnienia i gusta członków, bardziej niż konkretną strategię muzyczną. Pierwszą płytę długogrającą - Cinemon LP - z Mariuszem Sitko na basie, wydają w roku 2009. I w istocie, jest to eklektyczna mieszanka prog-rocka, psychodelii i eksperymentów dźwiękowych, oscylująca pomiędzy rockowym przytupem Led Zeppelin, a matematyką i odjechaniem King Crimson.

 Właściwie od razu po wydaniu płyty Cinemon zmienia skład. Występują w kwartecie, z Michałem Braszakiem (bas) i Pawłem Harańczykiem (klawisze), z jednej strony uprawiając jeszcze śmielsze eksperymenty (w tym wchodzące na obszar jazzu występy akustyczne z kontrabasem i pianem zamiast basu i typowo hammondów), z drugiej zaś mocniej osadzając się w bluesie i rocku. Po kilkunastu koncertach i nowych utworach, w 2011... następuje wolta - redukcja składu i redefinicja założeń. Blues i rock jednak zwycięża.

 Cinemon ponownie staje się trio, ze znanym obecnie z Clock Machine czy Bass Astral x Igo Kubą Traczem na basie. “Stary materiał” zostaje całkowicie porzucony na rzecz młodego, rączego rock'n'rolla, znacznie bardziej klasycznego, ale też mocno garażowego. Powstaje Three Days EP będącą zapisem ówczesnego, ewoluującego brzmienia zespołu. Następuje również okres wzmożonej aktywności koncertowej - począwszy od tego roku zespół grywa ok. 30-50 koncertów rocznie, włączając w to mniejsze lub większe festiwale i konkursy - T-Mobile Nowe Horyzonty, Slot Art Festival, Skoda Auto Muzyka, Rock in Mińsk czy SonisphereFestival, gdzie zespół miał okazję występować m.in. przed Metallicą.

 W 2013 zespół wydaje płytę długogrającą Perfect Ocean cementującą nowy kierunek. Muzycznie, na płycie przeplata się blues z alternatywą czy po prostu piosenką, co zespół określa mianem RAW POP - graniem surowym, hałaśliwym i z korzeniami, jednak piosenkowym i melodyjnym w swej naturze. Filozoficznie, jest to płyta wyprodukowana, nagrana oraz wydana samodzielnie, wg zasad DIY (“do ityourself”), co do dziś pozostaje istotnym aspektem działania zespołu. Niedługo po premierze - podobnie jak w 2009 - zespół opuszcza basista, Kuba Tracz. Płyta zbiera pozytywne recenzje oraz prezentowana jest na antenie krajowych rozgłośni, w tym Antyradia oraz Programu III Polskiego Radia. To na zaproszenie Piotra Stelmacha zespół bierze udział w Młodym Męskim Graniu, z gościnnym udziałem Mateusza Samolonga, szczecińskiego basisty znanego z Big Fat Mama czy MA. Nieco później, przy wsparciu dwojga basistów - Małgorzaty “Tekli” Tekielskiej (m.in. Pudelsi) i Łukasza Wierzbickiego (RustyCage, Sayes) - gra swoją największą trasę koncertową obejmującą 30 koncertów w całej Polsce. Pojawiają się też koncerty zagraniczne (Austria, Słowacja, Czechy, Niemcy), na których basowo udziela się również Jacek “Basik” Świegoda, który po czasie zostaje oficjalnym członkiem zespołu.

 W składzie Wójcik, Pałka, ŚwiegodaCinemon nagrywa kolejny materiał, który w 2016 zostaje wydany nakładem wytwórni Winylowo pod tytułem Masters of Second-guessing. Zespół koncertuje w kraju oraz za granicą (Niemcy, Węgry, Ukraina). Do dziś, Cinemon zagrał ponad 300 koncertów w 8 krajach Europy.

 Pod koniec roku 2016 skład ponownie opuszcza basista, a zespół przechodzi w stan uśpienia, w trakcie którego poszukuje trzeciego członka, ale też nowych brzmień i nowych idei, które pozwolą kontynuować działalność.
Trzecim członkiem zespołu zostaje w końcu Tomek Bysiewicz, z którym próby i prace nad nowym materiałem rozpoczynają się w 2018. Efekty tej pracy to singiel The Worst Band in the World i teledysk do tegoż utworu, mające swoją premierę w czerwcu 2019.

Skład zespołu: 

1

 

 

 

    Kuba Pałka

    perkusja, wokal

 

 

 

 

 

       Michał Wójcik 2

       gitara elektryczna, wokal 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Tomek Bysiewicz 

 gitara basowa

3

 

 

 

OBSERWUJ NAS W SIECI

 

 

fb

 

yb

 

Mówią, że facet powinien spłodzić syna, zasadzić drzewo i wybudować dom. Są od tego wyjątki. My, buntownicy z wyboru, dawni punkowcy, zagorzali rock’n’rollowcy. Obiecaliśmy sobie kiedyś, że wchodząc w kryzys wieku średniego nie reaktywujemy kapeli z kumplami, tylko po to aby zagrać najgorszy koncert świata. Postanowiliśmy coś więcej. Nie grać, a wydawać. I słowa dotrzymaliśmy. Wydajemy winyle.

 

RECENZJE ON-LINE